1022

Jak dobrze pracować zdalnie?

Wielu z nas przeszło na tryb home office. Dla niektórych to zwyczajna sytuacja, inni muszą się "przestawić", poukładać na nowo. 

Bo praca w domu ma sporo pułapek, jak się ich ustrzec? 

Oto kilka sprawdzonych wskazówek od. 

 

Poniżej kilka sprawdzonych metod – ja je wszystkie na sobie testowałam (zarówno jako freelancer, pracownik oraz właścicielka firmy).

  1. Rytuały 

Każdy z nas ma jakieś rytuały w pracy. Sposób rozpoczęcia pracy, wygląd biurka, rozmowa z zespołem? Nic nie stoi na przeszkodzie aby w pracy zdalnej o to zadbać. Zawsze można zacząć od wideokonferencji, rozdzielnia zadań, ustalenia harmonogramu pracy – wszystko co nam pomoże.

 

  1. Oddziel pracę od życia domowego 

Luzik – no nie? Brzmi bardzo prosto, ale realizacja jest jednym z największych wyzwań pracy zdalnej. Ta zasada sprowadza się do wykonywania w godzinach pracy tylko czynności służbowych. Przecież pracując w biurze nie nastawiasz prania, nie gotujesz obiadu i nie zajmujesz się dzieckiem? No właśnie. Ten punkt wymaga od Ciebie… i Twoich domowników konsekwencji. Z praktyki – gwarantuję Ci, że bez osiągnięcia tego podziału, homeoffice nigdy nie będzie efektywny – to ciągłe wracanie do przerwanej pracy, błędy i brak skupienia są Twoim największym wrogiem. I jeszcze jedno – tak przy okazji – WYŁĄCZ TELEWIZOR!!!

 

  1. Zrozum – jesteś w pracy! 

Czy do pracy przychodzisz w piżamie? Leżysz w łóżku? Nie namawiam Was do wkładania garsonki lub robienia pełnego makijażu – ale… Pozostawienie w piżamie, w łóżku to sygnał dla Twojego umysłu, że nie trzeba się wysilać, a nasze szare komórki mają właśnie wolne. Wyłącz program „papcie”, jesteś w pracy, wyglądaj jakbyś był/-a w pracy.

 

  1. Twoja przestrzeń home office 

Kiedy to ma znaczenie? Jeśli prowadzisz domową firmę lub po prostu większą część pracy spędzasz za własnym biurkiem. I tutaj kłania się ergonomia pracy:

Dobra rada: usuń z otoczenia prywatne przedmioty, wszystko co może Cię rozpraszać.

 

  1. Zarządzaj sobą w czasie 

Po pierwsze praca w Home Office kusi, by poleniuchować, wstać o 10, posmęcić się z rana. Oczywiście fakt, że nie musimy jechać do biura to oszczędność czasu (przynajmniej o czas drogi i pitu-pitu w pracy). Dlatego ustal godziny pracy i rozpoczynaj oraz kończ pracę w godzinach zbliżonych do standardowych.

Po drugie nie rozpraszaj się mediami społecznościowymi i prywatnymi sprawami. Oczywiście zaplanuj przerwy i tzw. luz na spacer z psem lub zabawę z dzieckiem – ale staraj się to określić w czasie i trzymaj się harmonogramu dnia (raczej półgodzinne przerywniki). Nie sprzątaj domu, nie gotuj, nie zajmuj się garażem – te rzeczy mogą poczekać na „po pracy”.

Ułatwi to zachowanie równowagi między życiem i pracą. Bądź świadomy, że to są Twoje obowiązki służbowe a różnica polega tylko na tym, że nie robisz tego w Office a w Home Office.

 

  1. Ćwicz koncentrację 

Jest wiele metod, które pozwalają lepiej skupiać się na wykonywanych zajęciach. Może to być „mała czarna”, mogą to również być dźwięki sprzyjające pracy. Ja osobiście lubię dźwięki natury lub nordycką muzykę. Polecam, dla tych, którzy lubią biurowy gwar serwis https://coffitivity.com/. Lub włączyć rozgłośnię, której słuchacie w biurze.

 

  1. Komunikuj się z zespołem 

Jeżeli pracujesz w zespole... Ustalcie sposoby komunikacji, prowadzenia wideokonferencji lub przekazywania zadań. Im więcej rzeczy ustalisz z góry, tym szybciej wdrożysz się w Home Office. Możesz też ustalić godziny odpowiadania na maile.

A na koniec. Nie musisz być ciągle on-line, bylebyś miał/-a świadomość, że praca zdalna to nie udawanie, że pracujesz i jesteś zajęta… tutaj dość łatwo można zweryfikować efektywność, przy systemach zautomatyzowanych, nawet zmierzyć czas pracy danego zadania. Ale czy chodzi o to aby bawić się w kotka i myszkę? Czy o to, że jesteśmy dorośli i odpowiedzialni? Jeżeli wdrożysz wszystkie 7 punktów – dasz radę!